Akty prawne – wymogi techniczne dla instalacji detekcji gazów

Blog

Naszą działalność, wymogi techniczne dla instalacji detekcji gazów i ochrony mienia oraz osób regulują następujące akty prawne.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r:
/Dz. U. nr 75 Poz.690 -Roz.10, § 108. 1.3/

Dział III Budynki i pomieszczenia

Rozdział 10
Garaże dla samochodów osobowych

§108

1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

1) co najmniej naturalną……………,

2) co najmniej grawitacyjną……….,

3) Mechaniczną, sterowaną czujnikami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla – w innych garażach, nie wymienionych w pkt. 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

2. Mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan – w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu.

§150

5. Dopuszcza się wentylowanie garaży oraz innych pomieszczeń nie przeznaczonych na pobyt ludzi powietrzem o mniejszym stopniu zanieczyszczenia, nie zawierającym substancji szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych zapachów , odprowadzanym z pomieszczeń nie będących pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej.


 

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r
/Dz. U. nr 0 poz. 1422:-Roz.10, § 108.1.3 -Roz.10, § 108.1.4/

Dział IV Wyposażenie techniczne budynków

Rozdział 7
INSTALACJA GAZOWA NA PALIWA GAZOWE

§158.

1. Instalacje sygnalizujące niedopuszczalny poziom stężenia gazu mogą być stosowane w budynkach w których jest ustanowiony stały nadzór,……, a także w budynkach jednorodzinnych.

2. Czujki sygnalizujące niedopuszczalny poziom stężenia gazu w budynkach o których mowa w ust. 1, powinny być instalowane w piwnicach i sutenerach oraz w pomieszczeniach w których istnieje możliwość nagromadzenia gazu przy stanach awaryjnych instalacji lub przyłącza gazowego.

3. Sygnały alarmowe stanu zagrożenia wybuchem w budynkach, z wyłączeniem budynków jednorodzinnych, powinny być kierowane do służb lub osób zobowiązanych do podjęcia skutecznej akcji zapobiegawczej.

5. Urządzenia sygnalizacyjno-odcinające dopływ gazu należy stosować w tych pomieszczeniach, w których łączna nominalna moc cieplna zainstalowanych urządzeń gazowych jest większa niż 60kW.

6. Zawór odcinający dopływ gazu do budynku, będący elementem składowym urządzenia sygnalizacyjno – odcinającego, powinien być instalowany poza budynkiem, między kurkiem głównym a wprowadzeniem przewodu do budynku.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001422/O/D20151422.pdf

 


 

PN-EN 378-3:2002 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Część 3

Usytuowanie instalacji i ochrona osobista.

7.4 Wykrywacze czynnika ziębniczego do ostrzegania o niebezpiecznych stężeniach

7.4.2. Wykrywacze stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Wykrywacze stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa powinny mieć czujniki umieszczone w takich miejscach, by monitorowały stężenie na wysokości przebywania personelu, w pomieszczeniach zajmowanych przez ludzi, z uwzględnieniem charakterystyki używanego czynnika ziębniczego. Powinny one uruchamiać sygnał alarmowy nadzorowany i/lub dźwiękowy – by osoby obecne / lub wyszkolony personel/ mogły podjąć odpowiednie działania – i/lub spowodować odcięcie uszkodzonych przewodów czynnika ziębniczego za pomocą odpowiednich zaworów w celu ograniczenia wzrostu stężenia w przestrzeni zajmowanej przez ludzi.

7.5 Wykrywacze amoniaku do ostrzegania przed niebezpieczeństwem wybuchu lub pożaru i do celów sterowania.

Wykrywacz amoniaku wymagany zgodnie z 6.2.5 powinien zadziałać przy stężeniu nie przekraczającym:

– 380 mg/m3 ( 500 ppm V/V) w maszynowniach / dolny poziom alarmowy

– 22 800 mg/m3 ( 30 000 ppm V/V ) górny poziom alarmowy

Przy osiągnięciu dolnego poziomu alarmowego powinno zostać uruchomione urządzenie alarmowe i wentylacja mechaniczna. Przy osiągnięciu górnego poziomu alarmowego powinno nastąpić automatyczne zatrzymanie działania instalacji ziębniczej.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001422/O/D20151422.pdf

 


 

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2003r w sprawie bezpieczeństwa i higienypracy przy obsłudze amoniakalnych instalacji chłodniczych w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego

/Dz.U. Nr 98 poz. 902/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030980902/O/D20030902.pdf

 


 

PN-EN 378-3:2002 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Część 3: Usytuowanie instalacji i ochrona osobista.

 


 

PN-EN – 45544-1-4:2004 Powietrze na stanowiskach pracy. Elektryczne przyrządy stosowane do bezpośredniego wykrywania i bezpośredniego pomiaru stężenia toksycznych gazów i par.

 


 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy

/Dz.U. nr. 73 poz. 645/

§1.

Rozporządzenie reguluje:

2) przypadki w których jest konieczne prowadzenie pomiarów ciągłych;

§3.

W przypadku występowania w środowisku pracy szkodliwego dla zdrowia czynnika chemicznego dla którego określono wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego, przeprowadza się pomiary ciągłe stężenia tego czynnika.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20050730645/O/D20050645.pdf

 


 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy /Dz. U. Nr 217poz.1833?

 

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20022171833/O/D20021833.pdf

 


 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy /Dz. U. Nr 129/

§ 40

1.     Pracodawca jest obowiązany zapewnić systematyczne kontrole stanu bezpieczeństwa i higieny pracy (…) oraz ustalić sposoby rejestracji nieprawidłowości i metody ich usuwania.

§97

1.     Pomieszczenia przeznaczone do składowania lub stosowania materiałów niebezpiecznych pod względem pożarowym lub wybuchowym oraz w których istnieje niebezpieczeństwo wydzielania się substancji trujących albo tworzących z powietrzem mieszaniny wybuchowe, powinny być wyposażone w :

·       urządzenia zapewniające sygnalizację o zagrożeniach,

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf

 


 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wew. i Adm. z dnia 21 Kwietnia 2006 r:
/Dz. U. nr 80, poz. 563: -Roz.1, § 2.1.7 -Roz.1, § 2.1.9 -Roz.1, §3.1-3 -Roz.2, § 4.2.1/

Wraz z aktualizacją

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 lutego 2005 r.

/Dz. U. nr 25, poz. 209:-Roz.2, § 15.6:a/

§ 2. 1.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

7. Urządzeniach przeciwpożarowych — rozumie się przez to urządzenia (stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie) służące do wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, a w szczególności: stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty i zawory hydrantowe, pompy w pompowniach przeciwpożarowych, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed wybuchem, oraz drzwi i bramy przeciwpożarowe, o ile są wyposażone w systemy sterowania;

9. Zagrożeniu wybuchem — rozumie się przez to możliwość tworzenia przez palne gazy, pary palnych cieczy, pyły lub włókna palnych ciał stałych, w różnych warunkach, mieszanin z powietrzem, które pod wpływem czynnika inicjującego zapłon (iskra, łuk elektryczny lub przekroczenie temperatury samozapłonu) wybuchają, czyli ulegają gwałtownemu spalaniu połączonemu ze wzrostem ciśnienia;

§ 3.

1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym pod względem ochrony przeciwpożarowej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.

2. Urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcjach obsługi.

3. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne, o których mowa w ust. 2, powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

§ 4.

2. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych:

1) utrzymują urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej;

Rozdział 2

Stanowisko kontrolne

§15

Wyposażenie technologiczne stanowiska kontrolnego powinno obejmować co najmniej:

6) wentylację:

a) naturalną lub grawitacyjną oraz mechaniczną nawiewno-wyciągową zapewniającą awaryjną wymianę powietrza, przy czym stanowisko kontrolne powinno być wyposażone w alarmowy czujnik nadmiernego poziomu tlenku węgla, który może automatycznie uruchamiać wentylację.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20060800563/O/D20060563.pdf


 

Kodeks Pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Art. 227,228


 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. W sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa. (nowelizowane 09 czerwca 2006 r.)


 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r.

/Dz. U. 2010 nr 138 poz. 931/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20101380931/O/D20100931.pdf


 

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej

/Dz.U. 2016 poz. 817/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160000817

 


 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy

/Dz.U. nr. 73 poz. 645/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20050730645/O/D20050645.pdf


 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy

/Dz. U. Nr 217 poz.1833/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20022171833/O/D20021833.pdf

 


 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

/Dz. U. Nr 129/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf

 


 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

/Dz.U. Nr 75 poz. 690/

 

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf