Chcemy przybliżyć wszystkim zainteresowanym zagadnienia z zakresu ochrony przeciwwybuchowej oraz ochrony przed gazami trującymi.
Poniżej podstawowe pojęcie związane z właściwościami wybuchowymi gazów i oparów.
Podstawowe pojęcia:
Dolna granica wybuchowości (DGW) – najwyższe stężenie objętościowe gazu lub pary w powietrzu, poniżej którego nie może powstać gazowa atmosfera wybuchowa.
Górna granica wybuchowości (GGW) – najniższe stężenie objętościowe gazu lub pary w powietrzu, powyżej którego nie może powstać gazowa atmosfera wybuchowa.
Atmosfera wybuchowa – mieszanina substancji palnych w postaci: gazów, par, mgieł lub pyłów z powietrzem w warunkach atmosferycznych, w której po zapaleniu spalanie rozprzestrzenia się na całą nie spaloną mieszaninę.
Najwyższe dopuszczalne stężenie (nds) – Wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8 godzinnego, dobowego wymiaru czasu pracy, nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia.
Najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCH) – Wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 min. I nie częściej niż 2 razy w ciągu 8 godzin, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina. W literaturze angielskojęzycznej stosuje się skrót STEL.
Najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe (NDSP) – Wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie
Trójkąt spalania
Pięciokąt wybuchowości
Temperatura zapłonu – Minimalna temperatura, przy której w określonych warunkach badania z cieczy wydziela się palny gaz lub para w ilości wystarczającej do natychmiastowego zapłonu z zastosowaniem efektywnego źródła zapłonu.
Temperatura samozapłonu (palnego gazu lub palnych par cieczy) – Najniższa temperatura, ogrzanych ścianek naczynia, oznaczona w określonych warunkach badania, w której następuje zapalenie palnej substancji w postaci mieszaniny gazu lub pary z powietrzem.
Gazowa atmosfera wybuchowa – Mieszanina substancji palnej w postaci gazu, pary lub mgły z powietrzem w normalnych warunkach atmosferycznych, w której po zapłonie spalanie rozprzestrzenia się na całą nie spaloną mieszaninę.
Przestrzeń zagrożona wybuchem – przestrzeń, w której może wystąpić atmosfera wybuchowa.
Gazowa atmosfera wybuchowa – Mieszanina substancji palnych w postaci gazu lub pary z powietrzem, w normalnych warunkach atmosferycznych, w której po zapłonie spalanie rozprzestrzenia się na całą, nie spaloną, część mieszaniny.
Sposoby określania stężeń gazów i oparów:
- poprzez stosunek masy składnika do objętości mieszaniny gazowej w określonych warunkach temperatury i ciśnienia. Jednostka [ mg/m3]
- poprzez stosunek objętościowy składnika do objętości mieszaniny gazowej w określonych warunkach temperatury i ciśnienia. Jednostka [%V/V] -dla wysokich stężeń lub [ppm] – dla niskich stężeń.
1%V/V = 10000 ppm
W literaturze angielskojęzycznej zamiast opisu [%V/V] często stosuje się opis [% vol]
Stężenie objętościowe (% v/v) – Stosunek objętości składnika palnego do całkowitej objętości mieszaniny gazów w określonych warunkach temperatury i ciśnienia.
Objętościowe stężenie śladowe (ppm v/v lub mg/m3) – Stężenie objętościowe o znikomej (śladowej)zawartości składnika palnego lub toksycznego.
Stężenie stechiometryczne – Mieszanina o tak dobranych proporcjach składnika(ów) palnego(ych) i utleniacza, że po całkowitym spaleniu, w produktach spalania nie występują substraty.
Mieszanina prosta – mieszanina jednego, lotnego składnika palnego z powietrzem.
Mieszanina złożona – mieszanina kilku lotnych składników palnych z powietrzem.
Zagrożenia pochodzące od gazów:
- Ryzyko pożaru i/lub wybuchu np. metan, propan, butan, wodór, acetylen
- Toksyczność (zatrucia) np. tlenek węgla, siarkowodór, chlor
- Ryzyko uduszenia (asfiksja, niedobór tlenu) np. intertyzacja, utlenianie, spalanie, reakcje chemiczne
Klasyfikacja miejsc niebezpiecznych – gazy:
- Strefa 0 – obszar, w którym atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę substancji palnych w postaci gazu, pary albo mgły z powietrzem występuje stale, przez długie okresy czasu lub często ≥ 1000h/rok
- Strefa 1 – obszar, w którym atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę substancji palnych w postaci gazu, pary albo mgły z powietrzem może wystąpić w trakcie normalnego działania ≤1 000 h/rok ≥100 h/rok
- Strefa 2 – obszar, w którym atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę substancji palnych w postaci gazu, pary lub mgły z powietrzem nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia trwa krótko ≤ 10 h/rok
Trzy zasady zapobiegania i ochrony przed wybuchem:
- Unikanie atmosfer wybuchowych
- Unikanie jakiegokolwiek możliwego efektywnego źródła zapłonu
- Ograniczenie skutków wybuchów do dopuszczalnych granic poprzez ochronne środki konstrukcyjne
Źródła zapłonu:
- Iskry wytwarzane mechanicznie
- Urządzenia elektryczne
- Elektryczność statyczna
- Gorące powierzchnie
- Uderzenie pioruna
- Fale elektromagnetyczne
- Promieniowanie jonizujące
- Ultradźwięki
- Sprężanie adiabatyczne i fale uderzeniowe
- Reakcje egzotermiczne
Zapobieganie powstaniu atmosfer wybuchowych:
-
- Eliminacja substancji palnych
- Ograniczenie stężeń
- Intertyzacja
- Systemy zabezpieczeń
„Źródłem informacji są materiały szkoleniowe Głównego Instytutu Górnictwa”